Szukając niani w Krakowie – sprecyzuj swoje oczekiwania

Poszukiwania opiekunki do dziecka w Krakowie to żmudna praca. Zanim ją rozpoczniemy, powinniśmy sprecyzować swoje oczekiwania. To znacznie ułatwi poszukiwania i sprawi, że będą one mniej frustrujące.


Dobra niania, czyli jaka?

Dla każdego słowo „dobra” będzie ukrywało wiele innych znaczeń. Dla jednych dobra niania w Krakowie, to taka, przy której dziecko czuje się bezpiecznie i która mu na wszystko pozwala, dla innych wręcz przeciwnie – ważna będzie dyscyplina. Warto przed rozpoczęciem poszukiwań opiekunki dla dziecka usiąść i na kartce spisać wszystkie swoje oczekiwania.

Dobra niania powinna być: kochająca, troskliwa, opiekuńcza, odpowiedzialną, zrównoważona psychicznie, obowiązkowa, konkretna, kulturalna, sumienna, ciepła. Takich określeń można wypisać jeszcze wiele. I warto to zrobić! Wypiszmy je na kartce, a podczas pierwszego spotkania z potencjalną opiekunką odhaczajmy te cechy, które widzimy u niej. A później porównajmy z wynikami innych niań w Krakowie. Dzięki takiemu porównaniu łatwiej nam będzie zdecydować się na którąś z nich.


Niania-kucharka?

Czy niania będzie miała tez za zadanie gotować obiady, czy cieple posilki? Jeśli tak, warto to już zaznaczyć w ogłoszeniu w Krakowie. Nie każda bowiem opiekunka zna się na kulinariach. Dlatego sprecyzujmy swoje oczekiwania i napiszmy w anonsie, o co nam chodzi. A szukając wśród ogłoszeń opiekunek zwróćmy uwagę na to, czy piszą one coś o gotowaniu.

Każda opiekunka powinna umieć pogrzać posiłki dla dziecka. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zapytać o obsługę piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Jeśli potencjalna niania nie będzie akurat się znała na naszym sprzęcie, nie zniechęcajmy się, tylko ją podszkólmy.


Niania-sprzątaczka?

Zastanówmy się, czy będziemy wymagali od niani w Krakowie, aby ona sprzątała nasz dom? Pamiętajmy, że ma się ona skupić na naszym dziecku, a trudno jest szorować podłogi i jednocześnie zabawiać smyka. Takie rzeczy ponoć umieją tylko mamy. Jednak jeśli zależy nam na porządku w domu, możemy też zaznaczyć w ogłoszeniu, że potrzebujemy opiekunki, która zajmie się również drobnymi pracami domowymi.


Niania w Krakowie do zadań specjalnych

Jeśli odwożenie i zawożenie Twojego dziecka do szkoły i na przeróżne zajęcia pozalekcyjne będzie należało do niani, musi ona posiadać prawo jazdy. Dobrze jest się też dopytać o praktykę w prowadzeniu auta, a najlepiej wybrać się z opiekunką na przejażdżkę, podczas której będzie ona pełniła role kierowcy.

Niani przyda się też czasem karta pływacka, a przynajmniej umiejętność pływania (niekoniecznie udokumentowana). Będzie tak w przypadku, gdy mamy dom z basenem. Lepiej, aby opiekunka umiała pływać i zareagować w razie niebezpiecznej sytuacji.


Na wypadek takich właśnie sytuacji dobrze jest też, jeśli niania w Krakowie zna podstawy pierwszej pomocy, a najlepiej – jeśli ma ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.


Tak czy inaczej, opiekunka do dziecka w Krakowie musi się charakteryzować wieloma pozytywnymi cechami charakteru. Powinna mieć tez wiele umiejętności. Praca opiekunki w Krakowie to przecież bardzo odpowiedzialne zajęcie!