Praca pielęgniarki, opiekunki w Krakowie dla osób starszych w nowoczesnym świecie

    Pielęgniarka i opiekunka w Krakowie – coraz częściej zacierają się granice pomiędzy tymi zawodami, czy słusznie? Wiadomo, że pielęgniarstwo wymaga ukończenia studiów wyższych, przynajmniej z dyplomem licencjackim. Potem odbycia obowiązkowego stażu podyplomowego aby wreszcie... uzyskać prawo do wykonywania zawodu, czyli niezbędny „papierek” wystawiany przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych. No, a potem już z górki? Otóż niekoniecznie... Zawód to niewdzięczny i - niestety - wciąż jeszcze w Polsce mało opłacalny.

      Z jednej strony zawód pielęgniarki cieszy się dużym zaufaniem społeczeństwa, z drugiej strony jest niedoceniany przez rząd. Zarobki lekarzy wahają się od 3.500 do 8.000 PLN. Wypłata większości pielęgniarek w Krakowie nie przekracza 3.900 PLN, przy czym pierwsza grupa potrafi dość skutecznie “wywalczyć swoje” a pielęgniarki traktowane są po macoszemu. W związku z taką sytuacją liczba chętnych do podjęcia tej pracy, z roku na rok drastycznie spada. Szacuje się, że już w roku 2020 liczba zarejestrowanych pielęgniarek w Krakowie, pielęgniarzy i położnych spadnie o ponad 20.000. Co to oznacza dla pacjentów? Możliwe, że któregoś dnia spora grupa pacjentów, zwłaszcza mniej zamożnych pozostanie bez pielęgniarskiej opieki... Czy pocieszeniem może być fakt, że coraz częściej spotyka się pielęgniarki z powołania?

     Inaczej sprawa wygląda z zawodem opiekunki w Krakowie dla osób starszych, schorowanych. Tutaj oferujących pracę oraz chętnych do jej podjęcia raczej nie brakuje. Nie potrzebna jest znajomość anatomii, fizjologii, farmakologii czy ukończenie studiów wyższych z zakresu medycyny. Zazwyczaj wystarczy kurs na opiekunkę lub szkolenie. Pewnie dlatego pracy w charakterze opiekunki, z początku nie traktowano poważnie. Za to teraz doczekała się czasów świetności, w przeciwieństwie do pracy pielęgniarki, której wciąż nie darzy się odpowiednim szacunkiem. Dla opiekunek za to pojawiły się nowe możliwości edukacji w tym kierunku, powstały agencje zatrudnienia. 

    Opiekunka w Krakowie stała się pełnoprawnym zawodem, z umową o pracę, odprowadzanym ZUSem, a nawet opłacanym urlopem. Wszystko po to by powstrzymać falę migracji opiekunek za granicę, gdzie zarobki bywają wielokrotnie wyższe niż w kraju. Postrzeganie pracy opiekunki jako „lekkiej, łatwej i przyjemnej” mija się z prawdą. Do tego zawodu trzeba mieć sercę, duszę i pokłady cierpliwości. Trzeba być silnym psychicznie aby zdystansować się trochę do choroby i cierpienia. Trzeba być silnym fizycznie, gdyż niejednokrotnie w zakres obowiązków wchodzi przenoszenie, przebieranie czy mycie podopiecznego. Oto cechy, które niewątpliwie łączą zawód pielęgniarki i opiekunki w Krakowie i tutaj właśnie zaciera się granica. Często ludzie starsi, zwłaszcza samotni pragną towarzystwa. Oczekuje się od pielęgniarek aby były bardziej przyjazne, a od opiekunek szerszej wiedzy medycznej. 

       Opiekunko-pielęgniarka w Krakowie byłaby więc połączeniem idealnym. Z myślą o tym, otwierają się nowe kierunki studiów i kursów zaocznych. Przyszła pielęgniarka, oprócz typowych dla zawodu przedmiotów, ma sporo zajęć z pedagogiki i na odwrót: kursy dla opiekunek ludzi starszych oferują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i radzenia sobie w nagłych wypadkach. Podejmowanie takich działań napawa optymizmem. Czy to jednak wystarczy aby opiekunki i (zwłaszcza) pielęgniarki poczuły się wreszcie docenione? W wielu krajach Unii Europejskiej, pielęgniarki i opiekunki są jednymi z najbardziej szanowanych zwodów. W Polsce zdecydowanie musi zmienić się podejście. Polski rząd musi zrozumieć, że są to zawody wyjątkowe bo nie każdy może je wykonywać.